Bugün
Anıtkabir
Özel Defterini
İmzaladınız
mı?

Anasayfa

Bahçıvan ve Çınar'ın Öyküsü

e-Posta Yazdır PDF
(38 oy, ortalama 4.76 (5 üzerinden))

Bedenen aramızda olmayan Bahçıvan’ın ve ekip diktiği Çınar’ın günümüzde de devam eden ve edecek ''Benim en büyük eserim'' dediği kuruluş öyküsünden bahsedeceğim.

Çınar ağacının tohumunu bahçenin tam da ortasına ekti. Bir ilkbahar günü can suyu verdiği Çınar’a, üçüncü yılın sonunda, bir sonbahar günü, 29 Ekim 1923’te büyük gayret, çaba ve özveri ile adını koydu: Türkiye Cumhuriyeti. Bahçıvan’ın iyi bir komşuluk ilişkisi vardı. Kimsenin bahçesinde, bağında gözü yoktu. ''Yurtta Barış, Dünyada Barış'' ilkesiyle, çınar’a yetecek kadar bir vatan toprağını tel örgülerle çevirdi. Bahçenin çevresindeki, zararlılarla da mücadele etti. Aşılarını tastamam yaptı. Çınar ağacı konusunda uzmandı.

Bahçıvan, Cumhuriyet Çınarı’nın bakımını, güzelleştirilmesini, zararlılarla mücadele işini bahçe içinde doğan, büyüyen çocuklara ve gençlere bıraktı. Çocuklar ve gençler, halen Cumhuriyet Çınar’ının bahçesinde oyun oynuyor, eğleniyor, dinleniyor, okullarına gidiyor. 23 Nisan ve 19 Mayıs günlerinde bayram yaparken, uluslararası ilgi de görüyor.

Cumhuriyet Çınar’ının Bahçıvan’ı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, hayata gözlerini kapatmadan önce, ''Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır'' demiştir. Bu gün, doğum yeri Ankara, doğum tarihi 29 Ekim 1923 olan, İlkbaharda ekilen, sonbaharda meyve veren, Türkiye Cumhuriyeti’nin doğum günü.

Doğum günün kutlu olsun.

Nice bin yıllara sağlık içinde, Cumhuriyet çocuklarının ve gençlerinin omuzlarında, sonsuza kadar uzun ömürle.

Saygılarımla. 

Kímler Sítede

Şuanda 41 konuk çevrimiçi

İstatístíkler

Üyeler : 17243
Onaylanan Yazı : 2648
İçerik Tıklama Görünümü : 12334169